Partnerské mestá

Grodno (ukončená spolupráca)

Bývalé partnerské mesto v Bieloruskej republike
Počet obyvateľov: 368 710
Rozloha: 142,11 km2
Vzdialenosť zo Žiliny: 734 km
Stránka mesta: http://grodno.gov.by

Dohoda o spolupráci

Partnerská spolupráca

Spolupráca s mestom Grodno bola ukončená v roku 2022. Ako reakcia na vojenský konflikt na Ukrajine mestské zastupiteľstvo schválilo ukončenie dohôd s partnerskými mestami Krasnojarsk (Ruská federácia) a mestom Grodno (Bieloruská republika). Po ukončení vojny na Ukrajine a zmene režimu v Ruskej federácii a Bielorusku je Žilina pripravená partnerstvo s týmito mestami obnoviť.

Partnerské mesto Žiliny od roku 2017. V rámci partnerskej spolupráce sa uskutočnilo viacero projektov a oficiálnych návštev. Predstavitelia žilinskej samosprávy sa v máji 2018 zúčastnili Slovensko-bieloruského fóra v Grodne a tiež osláv Dňa víťazstva pri príležitosti výročia konca 2. sv. vojny.

Folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny vystupoval v júni 2018 na Festivale národných kultúr v Grodne.

V Žiline sa podarilo zrealizovať výstavu fotografií pri príležitosti 45. výročia založenia fotoklubu Grodno pod názvom „Grodno – momenty jeho krás“. V roku 2017 sa v Grodne konala výstava fotografií žilinských fotografov. Spoluprácu tak nadviazali aj naše fotokluby: žilinský Obzor a fotoklub Grodno.

O meste

Grodno je centrom Grodnenskej oblasti a jedno z najstarších miest Bieloruska. Jeho vznik sa datuje do roku 1127. Dnešné Grodno – moderné mesto, veľké administratívne, priemyselné a kultúrne centrum krajiny. Grodno je jediným mesto v Bielorusku, kde sa na území historického centra (viac ako 300 ha) zachovali pamiatky starej ruskej architektúry, renesancie, gotiky, baroka, klasicizmu a iných štýlov. Mesto právom nazývajú „múzeom pod otvoreným nebom“.

Zdroj fotografií: Mesto Grodno

 

Návrat do hlavného článku: Partnerské mestá Žiliny.

Galéria