Partnerské mestá

Frýdek-Místek

Partnerské mesto v Českej republike
Počet obyvateľov: 56 831
Rozloha: 51,61 km²
Vzdialenosť zo Žiliny: 100 km
Stránka mesta: www.frydekmistek.cz

Dohoda o spolupráci

Partnerská spolupráca
Partnerské mesto od roku 2008. V roku 2021 kandidovala Žilina na titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2026 spolu s partnerskými mesta Frýdek-Místek a Bielsko-Biala. Vďaka strategickej polohe v regióne Beskydy mali mestá vhodné podmienky na budovanie projektov, ktoré by podporili ekonomický a turistický rozvoj týchto miest a celého regiónu. Odborná porota však rozhodla, že Európskym hlavným mestom kultúry sa stane mesto Trenčín.
V rámci partnerskej spolupráce sa uskutočňujú návštevy predstaviteľov miest a výmeny kultúrnych telies na podujatiach miest, napr. Festival partnerských miest vo Frýdku-Místku, v minulosti sa konal Deň európskej kultúry v Žiline. Spolupráca prebieha i v rámci Euroregiónu Beskydy.

Aktuality

O meste

Frýdek-Místek je štatutárne mesto v Moravskosliezskom kraji v Česku ležiace na oboch brehoch rieky Ostravice. Mesto vzniklo 1. januára 1943 spojením sliezskeho mesta Frýdek a moravského miesta Místek. Rieka Ostravice tu tvorí historickú hranicu Moravy a Sliezska a prirodzenú hranicu medzi Frýdkom a Místkom.
Mesto je vyhľadávané vďaka zámku, ktorý bol pôvodne gotickým hradom s jadrom z 1. pol. 14. storočia a neskôr pol upravovaný. V súčasnosti tu má sídlo Múzeum Beskýd. Za kultúrou chodia návštevníci nielen do múzea, ale aj do Národného domu alebo multifunkčného zariadenia Vlasť. Mesto má dobré zázemie pre športovcov. Na blízkej priehrade Olešná sa dá venovať jachtingu, surfingu či rybolovu. Veľkým lákadlom pre turistov je aj relaxačný vodný park s vonkajšími a krytými bazénmi s s pôvabným výhľadom na Beskydy.

Návrat do hlavného článku: Partnerské mestá Žiliny.