Podujatia

Nie je to sci-fi, vesmírny týždeň v Krajskej knižnici v Žiline

ilustračná foto

Pri príležitosti 50. výročia poslednej misie na Mesiac organizuje Krajská knižnica v Žiline podujatie s názvom Nie je to sci-fi. Zaujímavé prednášky a aktivity potrvajú od pondelka 23. januára počas celého týždňa až do piatka 27. januára.

V decembri 2022 uplynulo 50 rokov od chvíle, kedy stál človek naposledy na Mesiaci. Bol ním astronaut so slovenskými koreňmi, Eugene Andrew Cernan. Jeho prvá návšteva Mesiaca bola zároveň poslednou návštevou človeka na vesmírnom súputníkovi Zeme. Skončila sa misia Apollo 17. S týmto projektom a astronautom E. A. Cernanom oboznámi verejnosť výstava E. A. Cernan, posledný človek na Mesiaci, ktorej časť exponátov bude zapožičaná z pamätnej izby vo Vysokej nad Kysucou. Návštevníci sa môžu tešiť na drôtenú sochu astronauta oblečeného v skafandri či niekoľko menších exponátov súvisiacich s letom na Mesiac. Výstava, ktorá prezentuje jeho profesionálnu kariéru i súkromný život, bude prístupná od pondelka 23.1.2023 do soboty  28.1.2023.

Dominantou knižnice počas týždňa bude mobilné planetárium. Pracovníci hvezdárne ho postavia na prízemnom podlaží a v pravidelných intervaloch budú oboznamovať školské kolektívy s Mesiacom a kozmickými letmi počas špeciálnych fulldome vzdelávacích programov. Programy sú určené pre deti materských škôl, žiakov a študentov so vstupmi o 8.30, 9.30 a 10.30 hod. (na vstupy do planetária je potrebné sa vopred objednať). Pre verejnosť bude planetárium sprístupnené v pondelok 23. 1. o 16.00 hod. a v stredu 25. 1. o 17.00 hod., záujemcovia si musia rezervovať vstup na webovej stránke knižnice:  www.krajskakniznicazilina.sk. Dobrovoľníci z radov detských návštevníkov si budú môcť overiť svoje vedomosti  kvízom v sobotu 28. 1. o 10.30 hod., dospelí záujemcovia si môžu prísť zasúťažiť v piatok 27. 1. 2023 o 17.00 hod. a odniesť si zaujímavé ceny.

Vesmírna misia Štefánik prinesie návštevníkom zaujímavé informácie o pobyte Ivana Bellu vo vesmíre, ktorá sa uskutoční v pondelok 23. 1. 2023 o 17.30 hod. Zaujímavý program bude pokračovať aj v utorok 24. 1. 2023 o 17.00 hod. prednáškou Mgr. Kristíny Vlčkovej – E. A. Cernan a jeho vesmírne misie. Starí rodičia Štefan a Anna Čerňanovci pochádzali z kysuckej dediny Vysoká nad Kysucou a lektorka sa bude snažiť nájsť odpovede na otázky, kadiaľ viedli ich kroky a kroky ich potomkov, aby sa jedného dňa mohol ich vnuk prechádzať mesačným povrchom. Vo štvrtok 26. 1. 2023 je pre verejnosť pripravená prednáška RNDr. Stanislava Kanianskeho na tému Planetárna obrana – Zem v ohrození.

V prípade priaznivého počasia vesmírny týždeň vyvrcholí v piatok večer (alternatívne v sobotu) o 17.00 – 20.00 hod. programom Mesiac na dohľad, t. j. pozorovaním Mesiaca cez teleskop v blízkosti iného mesiaca, Mesiaca na zemi. Pracovníci hvezdárne postavia neďaleko knižnice na ulici Tomáša Ružičku 5 metrov vysoký svietiaci mesačný model. Záujemcovia o pozorovanie sa navyše budú môcť zohriať horúcim „hviezdnym“ punčom.

Do knižnice taktiež pribudnú nové knihy s vesmírnou tematikou a zároveň si návštevníci môžu spríjemniť čas spoločenskými hrami na tému vesmír, planéty a kozmonautika pod názvom Hravý vesmír.

Bližšie informácie o podujatí nájdete na: www.krajskakniznicazilina.sk.

Informácie

Antona Bernoláka 47, Žilina

Galéria