Podujatia

Exteriérová putovná výstava „HERstory“

výstava HERstory

Začítajte sa do 15 príbehov žien, ktoré tvoria výstavu HERstory. Spája ich silná vôľa, ktorá im pomohla presadiť sa, uspieť, alebo dokonca prežiť. Ich príbehy sú inšpiratívnym príkladom, ako sa aj v ťažkej dobe a situácii dá vzoprieť, byť silnými a cieľavedomými.

Výstava je inštalovaná na Námestí Andreja Hlinku a potrvá do 30. 11. 2022. Inštalácia je realizovaná pri príležitosti 33. výročia nežnej revolúcie.

Ženská historická skúsenosť je nesmierne dôležitá a nemôžeme ju vymazať. Spoznať môžete príbehy dám ako pani Dalmy Špitzerovej, Magdy Vášaryovej, Kláry Chlamtáčovej či Ľubici Lacinovej a mnohých ďalších nezlomných ženských osobností.

Autorom grafiky “Woman power” je Matúš Maťátko (1984), ktorý sa venuje veľkoplošnej grafike, ilustrácii, soche a maľbe. Projekt realizuje Post Bellum SK ako občianske združenie, ktoré od roku 2011 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Zaznamenávajú príbehy a snažia sa rozprávať ich ďalej. Veria totiž, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti.

Projekt vzniku a putovania výstavy je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

 

Informácie

Námestie Andreja Hlinku, Žilina

Galéria