Podujatia

141. premiéra v Mestskom divadle Žilina – Kreutzerova sonáta/ Čia vina?

Kreutzerova sonáta / Čia vina

V sobotu 7. mája sa v Mestskom divadle Žilina uskutoční posledná premiéra jubilejnej 30. sezóny divadla. Autorská inscenácia Kreutzerova sonáta / Čia vina? je adaptáciou Tolstého novely Kreutzerova sonáta o mučivej žiarlivosti, o vzťahu medzi čistotou a silnou fyzickou vášňou.

Trojica mladých spoluautorov Pavol Viecha, Daniela Brezániová a Matej Feldbauer obohatili text o paralely s osobným životom manželov Tolstých. Trojicu tvorcov zaujali ich denníky, ako aj najnovšie anglické preklady noviel Sofie Tolstej, pretože Sofia sa rozhodla napísať vlastnú verziu príbehu z Kreutzerovej sonáty pod názvom Čia vina?

Postava statkára Pozdnyševa je generačne rozdelená medzi troch hercov Borisa Zachara, Michala Kolejáka a Petra Martinčeka. Pozdnyševovia prichádzajú divákom vyrozprávať nielen detaily jeho brutálneho činu zo žiarlivosti. Vďaka jeho/ich spomienkam sa stávame svedkami detektívnej analýzy tragickej lásky. Všetko pod dohľadom Sofie Tolstej v podaní Kristíny Sihelskej, snažiacej sa prostredníctvom tohto príbehu odkrývať trpkosť jej života so slávnym spisovateľom.

Režijné spracovanie Pavla Viechu ponúka napriek dramatickej téme veľa humoru založeného najmä na mužsko-ženských vzťahoch. Viac informácií o premiére nájdete na: https://www.divadlozilina.eu/kreutzerova-sonata–cia-vina/.

Informácie

Galéria