tlač, návrat 22.08.2006 | Radoslav Cech

Zadržali drogových dílerov

ŽILINA

Zadržali drogových dílerov

Zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi obvinil vyšetrovateľ troch mužov. Ide o 30 ročného Pavla a 25 ročného Martina z Rajca a 27 ročného Juraja z okresu Trnava. Obvinený Trnavčan 18. augusta kúpil od neznámej osoby v Trnave 5 ml kryštalickej látky v injekčnej striekačke, ktorú mienil speňažiť. V ten istý deň sa obvinený stretol v Trnave na benzínovom čerpadle s ďalšími dvoma mužmi z Rajca. Títo prišli do Trnavy na modrej Octávii. Na benzínke Trnavčan predal látku v striekačke za sumu najmenej 6.000,-Sk 25 ročnému Pavlovi z Rajca. Po návrate do Rajca boli obaja muži zastavení a kontrolovaní políciou, pričom vo vozidle bola nájdená látka v injekčnej striekačke. Množstvo tejto látky obvykle zodpovedá 60-120 jednorázovým dávkam metamfetamínu. Pri prehliadke Octávie policajti zaistili aj plastovú skladačku s neznámou látkou, ktorú v aute prechovával 30 ročný Martin. Chemická expertíza potvrdila, že ide o živicu rastlinného pôvodu rodu Kanabis, tzv. hašiš. Jej hmotnosť 2030 mg zodpovedá obvykle 5-14 jednorázovým dávkam. Všetkým trom obvineným hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Vlámanie do rodinného domu v Rajeckých Tepliciach
Polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý sa od 8. do 18. augusta v Rajeckých Tepliciach, na ulici Súľovského vlámal do rodinného domu. Zlodej prehľadal celý dom, poprehadzoval veci v skriniach a zásuvkách. Z domu ukradol 5 fliaš rôzneho alkoholu, 2 ks zlatých a 1 ks strieborných náramkových hodiniek, fotoaparát, kuchynské elektrospotrebiče a finančnú hotovosť 40.000,-Sk. Krádežou spôsobil páchateľ majiteľovi domu škodu 160.000,-Sk a poškodením zariadenia škodu 30.000,-Sk. Rodinný dom je vybavený signalizačným zariadením, ktoré nebolo zapnuté. Prípad vyšetruje polícia v Žiline ako prečin krádeže, porušovania domovej slobody a poškodzovania cudzej veci.

MARTIN

Verejne prejavoval sympatie k fašizmu a vyhrážal sa susedovi

Z podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd a nebezpečného vyhrážania obvinil vyšetrovateľ v Martine 19 ročného Ľubomíra. Obvinený 20. augusta medzi 05.30 a 08.45 hodinou v Martine na ulici Furdeka č. 26 na dvere pivnice nakreslil dva hákové kríže a vedľa slovo ZIK. Pod tieto kresby napísal výhražný text adresovaný 36 ročnému obyvateľovi domu. Obvinený je stíhaný na slobode. Za spáchané činy mu hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

Lúpežne prepadol starú pani
Polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý v piatok 18. augusta o 19.45 hodine v Martine na ulici M. R. Štefánika lúpežne prepadol 83 ročnú ženu. Neznámy muž sa najskôr starej pani prihovoril a ponúkol ju sladkosťami. Pani neznámemu mužovi nevenovala pozornosť a pokračovala v chôdzi. Neznámy muž chytil pani za kabelku, ktorú sa jej snažil vytrhnúť z rúk. Keď sa mu kabelku nepodarilo vytrhnúť, strhol žene z krku retiazku zo žltého kovu s troma príveskami - v tvare krúžku s levom uprostred, krížika a farebného svätého obrázku v rámiku. Páchateľ pani z krku strhol aj náhrdelník s korálkami perleťovej farby. Okradnutá pani pri napadnutí neutrpela žiadne zranenie. Odcudzením vecí jej páchateľ spôsobil škodu vo výške asi 2.000,-Sk. Podľa opisu by malo ísť o muža vo veku okolo 25 rokov (pravdepodobne rómskej národnosti), 165 cm vysokého, krátke čierne vlasy. Oblečenú mal košeľu s krátkymi rukávmi, červeno-čiernej farby s károvaným vzorom a nohavice. Po neznámom páchateľovi polícia intenzívne pátra. Vyšetrovateľka v Martine začala trestné stíhanie vo veci zločinu lúpeže.

Jazdil pod vplyvom alkoholu a chcel podplatiť policajtov
Vo štvrtok 17. augusta o 19.20 hodiny zastavila policajná hliadka v Martine na ulici Gorkého vozidlo Avia, ktoré viedol 33 ročný Martinčan. Nakoľko vodič javil známky požitia alkoholu policajti ho vyzvali na vykonanie dychovej skúšky. Jej výsledok bol 1,27 mg/l alkoholu v dychu. Po vykonaní dychovej skúšky vodič Avie ponúkol policajtom úplatok vo výške 10.000,-Sk, aby ho pustili. Policajti vodičovi obmedzili osobnú slobodu a predviedli na policajné oddelenie. Tam svoju ponuku úplatku zopakoval. Vyšetrovateľ vodiča obvinil z podplácania. Stíhaný je na slobode a hrozí mu trest odňatia slobody až na tri roky. Samozrejme, že na určitý čas príde aj o svoj vodičský preukaz.

Útok na verejného činiteľa
Zo zločinu útoku na verejného činiteľa, násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi a výtržníctva obvinil vyšetrovateľ dvoch 24 ročných mužov. Dvojica obvinených vo štvrtok 17. augusta vo večerných hodinách v Martine ulici M. Dulu fyzicky napadla 17 ročného Erika. Napadnutému sa podarilo ujsť a tak si páchatelia vybrali pre svoj útok ďalšiu obeť. Napadli okoloidúceho 17 ročného Jána a jeho 20 ročného brata, ktorému spôsobili zranenie s dobou liečenia asi 7 dní. Vo svojom agresívnom správaní dvojica páchateľov pokračovala. O niekoľko vchodov ďalej sa vyhrážali 28 ročnému Miroslavovi a jeho manželke. Svoju zlosť si dvojica páchateľov vybila na vozidle manželského páru. Keď majiteľ vozidla zavolal políciu, páchatelia sa snažili z miesta utiecť. Zrejme veľká dávka nevybitej agresie ich donútila vrátiť sa späť. Jeden z útočníkov chcel napadnúť majiteľa auta. Do cesty sa mu postavil policajt, ktorého útočník rukou zasiahol. Na výzvu, aby upustili od svojho agresívneho správania útočníci nereagovali. Tentokrát opätovne zaútočili na policajta. Napriek výzvam policajtov a použitiu donucovacích prostriedkov stále kládli aktívny odpor. Okrem toho si policajti vypočuli aj niekoľko vulgárnych slov na svoju adresu. Obaja útočníci boli zadržaní. Vyšetrovateľ spracoval návrh na ich vzatie do väzby. Obom obvineným hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

ČADCA

Lúpežne prepadnutý na ceste domov

Polícia pátra po doposiaľ neznámych páchateľoch, ktorí 18. augusta v neskorých večerných hodinách v obci Vysoká nad Kysucou lúpežne prepadli 33 ročného Štefana. Páchatelia pristúpili k Štefanovi, ktorý išiel po hlavnej ceste z Makova domov. Jeden z páchateľov ho chytil zozadu za ruky, čím mu znemožnil pohyb a druhý mu z vrecka nohavíc ukradol peňaženku s dokladmi. Následne mu z krku strhol retiazku zo žltého kovu. Zranenie napadnutý Štefan neutrpel. Lúpežou mu páchatelia spôsobili škodu vo výške asi 6.000,-Sk. Prípad prevzal vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie pre zločin lúpeže.

Prichytení pri dovážaní drog na Slovensko
Zo zločinu neoprávnenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi obvinil vyšetrovateľ v Čadci 24 ročného Petra z Kežmarku a 26 ročného Mariána z Vrútok. Dvojica páchateľov 17. augusta vo večerných hodinách na Václavskom námestí v Prahe zakúpila od neznámej osoby 11 balíčkov neznámej sušenej rastlinnej látky za sumu 3.000,- Kč. Každý z balíčkov bol o hmotnosti 2 g, teda celkovo 22 g. Túto látku 18. augusta prevážali vo vozidle Škoda Forman na Slovensko cez hraničný priechod Makov. Látku spolu s vodnou fajkou policajti zaistili. Predbežným testom bolo zistené, že ide o rastliny z rodu canabis. Zaistené množstvo by postačovalo na výrobu 44 obvyklých jednorázových látok. Obvinení sú stíhaní na slobode. Hrozí im trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Požiar v senníku
V piatok 18. augusta dopoludnia bol na políciu nahlásený požiar skladu sena v senníku v areáli firmy Timea s.r.o. v obci Olešná pri Čadci. Pri požiari došlo k zhoreniu a znehodnoteniu cca 4.610 q sena, senometu – zariadenia na vyfúkavanie sena do skladu, 5 ks ventilátorov, zariadenia zv. JASTRAB – slúžiaceho na vykladanie sena, drevených a hliníkových častí budovy a hliníkovej strechy. K zraneniu osôb pri požiaru nedošlo. Firme TIMEA s.r.o. bola spôsobená škoda vo výške cca 4.500.000,- Sk. Požiar uhasili jednotky HaZZ z Čadce a Turzovky a DHZ z obcí Olešná a Klokočov. Príčina požiaru je predmetom policajného vyšetrovania.

Jana Balogová – zástupkyňa hovorcu
Skupina pre styk s verejnosťou

článok bol zobrazený 2024 krát zdroj: zilina.sk