tlač, návrat 28.06.2006 | Radoslav Cech

17 ročný vydierač, výtržník a násilník v jednej osobe

ČADCA

Napadol sestru

Policajný vyšetrovateľ v Čadci obvinil z ublíženia na zdraví a výtržníctva 36 ročného muža z Krásna nad Kysucou. Obvinený 31. mája podvečer pred pohostinstvom v Krásne nad Kysucou viackrát fyzicky napadol svoju 39 ročnú sestru. Následkom útoku utrpela žena zranenia kože a podkožia na hlave, pravej ruke a chrbte, následky ktorých si podľa odborného vyjadrenia vyžadujú liečenie 7 až 10 dní. Za ublíženia na zdraví a výtržníctva hrozí obvinenému trest odňatia slobody až na dva roky.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Krádež

Polícia pátra po doposiaľ neznámom páchateľovi, ktorý sa z pondelka na utorok vlámal do kočovnej maringotky nachádzajúcej sa v Liptovskom Hrádku v lokalite Maša. Páchateľ vošiel dovnútra a ukradol nádobu zvanú medomet v hodnote 3.000,- Sk. Poškodením dverí maringotky spôsobil majiteľovi škodu asi 1.000,-Sk. Páchateľovi korisť zrejme nestačila a vydal sa kradnúť ďalej. Vedľa kočovnej maringotky vnikol na oplotený pozemok, kde sa vlámal do unimobunky. Z nej odcudzil plechový smyk, dymáky a ohradníkové tyčky. Majiteľovi, ktorý je Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku spôsobil škodu za najmenej 11.000,-Sk. Prípadom sa zaoberá polícia v Liptovskom Mikuláši.

Z bytu ukradol zbraň a peniaze
Polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý sa v utorok 27. júna dopoludnia vlámal do bytu na ulici 1. mája v Liptovskom Mikuláši. Zo spálne páchateľ ukradol pištoľ ČZ kalibru 7,65, ktorú mal majiteľ v legálnej držbe a 99 ks nábojov toho istého kalibru. Ďalej páchateľ ukradol 35.000,- Sk v hotovosti, platobnú kartu, zlaté šperky, holiaci strojček Philips a osobné veci. Majiteľovi spôsobil škodu za takmer 76.000,-Sk. Vyšetruje polícia v Liptovskom Mikuláši.

MARTIN

Založil požiar v garáži bytovky
Zo zločinu všeobecného ohrozenia obvinil vyšetrovateľ 51 ročného muža z Blatnice. Obvinený 26. júna popoludní založil požiar v garáži bytového domu v Blatnici. Z miesta ušiel a vôbec sa ho nepokúsil zahasiť. Následne sa požiar rozšíril aj do bytov nachádzajúcich sa nad touto garážou. Páchateľ úmyselne vydal najmenej 9 ľudí do nebezpečenstva smrti, alebo ťažkej ujmy na zdraví. Požiar lokalizovali a uhasili hasiči z Martina. K zraneniu osôb pri požiari nedošlo. Škoda na majetku doposiaľ nebola vyčíslená. Martinskí policajti ešte v ten večer „podpaľača“ vypátrali. V čase zadržania mu policajti namerali 0.92 mg/l alkoholu v dychu. Motív konania tohto 51 ročného muža je predmetom vyšetrovania. Obvinený je stíhaný na slobode. Za tento čin mu hrozí trest odňatia slobody na štyria až desať rokov.

Krádež nafty v objekte poľnohospodárskeho družstva
Polícia pátra po doposiaľ neznámom páchateľovi, ktorý z nedele na pondelok v Mošovciach v objekte Poľnohospodárskeho družstva kradol naftu. Páchateľ najskôr vnikol do objektu, kde odrezal 5,5 m gumenej hadice zo vzduchového kompresora. Pomocou nej vytiahol cca 400 l červenej poľnohospodárskej nafty z odstavených nákladných vozidiel. Poľnohospodárskemu družstvu v Mošovciach spôsobil škodu vo výške takmer 17.000,- Sk. Prípad vyšetruje polícia v Turčianskych Tepliciach.

Krádež motorového vozidla
Polícia pátra po ukradnutej Škode Superb tmavošedej farby so žilinským evidenčným číslom. Auto ukradol doposiaľ neznámy páchateľ z nedele na pondelok v Martine v časti Záturčie. Auto je majetkom bratislavskej leasingovej spoločnosti. V batožinovom priestore vozidla sa nachádzali osobné veci, športové a pracovné oblečenie a obuv. Leasingovej spoločnosti vznikla škoda vo výške 700.000,- Sk. Na odcudzených veciach bola majiteľovi spôsobená škoda vo výške 35.000,- Sk. Po vozidle polícia vyhlásila celoštátne pátranie. Prípadom sa zaoberá martinská polícia.

Žilina

17 ročný vydierač, výtržník a násilník v jednej osobe

Vyšetrovateľ obvinil zo zločinu vydierania len 17 ročného Miroslava zo Žiliny. Tento mladistvý páchateľ od novembra 2005 do 28. februára 2006 vydieral svoju matku, s ktorou žije v spoločnom byte. Od matky žiadal, aby mu prostredníctvom úveru zabezpečila hotovosť 50.000,- Sk. Potom svoju požiadavku zvýšil na 80.000,- Sk. Po celé obdobie matke opĺzlo nadával. 27. februára popoludní matku fyzicky napadol. Jej zranenie si však nevyžiadalo lekárske ošetrenie.
Miroslava vyšetrovateľ obvinil aj z pokusu ublíženia na zdraví a výtržníctva. Ešte 2. februára o 13.00 hodine v Žiline na Námestí mladosti v areáli základnej školy fyzicky napadol 15 ročného žiaka. Chlapcovi spôsobil zranenia tváre a chrupu, ktoré si vyžiadali jednorázové ošetrenie s dobou PN v trvaní 6 dní.
Tretie obvinenie si Miroslav vyslúžil za nebezpečné vyhrážanie sa svojej 15 ročnej kamarátke. 12. júna podvečer v Žiline na ulici Borovej opĺzlo nadával svojej priateľke, ktorá mu oznámila, že je s ním v piatom mesiaci tehotenstva. Obvinený Miroslav sa priateľke vyhrážal likvidáciou, ak dieťa nemá s ním. Pri ďalšom stretnutí priateľku fyzicky napadol. Spôsobil jej drobné poranenia, ktoré si nevyžiadali lekárske ošetrenie.
Za všetky obvinenia ukladá zákon trest odňatia slobody na štyri až desať rokov, ktorý sa v prípade mladistvého páchateľa znižuje na polovicu.

Do auta sa vlámal, ukradnúť sa mu ho nepodarilo
Polícia v Žiline pátra po neznámom páchateľovi, ktorý sa z nedele na pondelok na ulici K. Kmeťku vlámal do Škody Superb. Páchateľ okrem iného poškodil kabeláž spínacej skrinky pod volantom a z prístrojového panelu odcudzil autorádio SIMPHONY. Následne otvoril prednú a poškodil káble riadiacej jednotky. Zo zadnej časti batožinového priestoru odcudzil rezervné koles. Bratislavskej spoločnosti, ktorej vozidlo patrí spôsobil celkom škodu za najmenej 100.000,- Sk. Vozidlo malo nainštalovaný vlastný prerušovač el. systému. Po páchateľovi polícia pátra.

DOLNÝ KUBÍN

Zločin vydierania

Z vydierania obvinil vyšetrovateľ 31 ročného muža zo Zubrohlavy. Obvinený v pondelok 26. júna okolo 09.30 hodiny na ceste I. triedy medzi obcou Klin a Námestovom vošiel svojím Mercedesom do jazdy 33-ročnému Miroslavovi, ktorý viedol Mitsubishi Pajero. Následne obvinený svojím vozidlom vytlačil Miroslava na krajnicu až bol donútený zastaviť vozidlo. Cez otvorené okno sa mu obvinený vyhrážal fyzickou likvidáciou, ak nestiahne trestné oznámenie, ktoré na neho podal. Z obavy o život a zdravie svoje a rodiny oznámil Miroslav vec na políciu. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

RUŽOMBEROK

Polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý sa z nedele na pondelok vlámal do predajne syrov na salaši za obcou Černová. Z predajne zlodej ukradol mobilný telefón Siemens a mliečne výrobky v hodnote cca 7.000,- Sk. Majiteľovi predajne vznikla škoda vo výške takmer 11.000,-Sk. Páchateľ sa s korisťou neuspokojil. Ďalej ukradol dve motorové píly JonSred a Stihl 250 a čistiacu frézu v hodnote asi 68.000,- Sk. Po odcudzených veciach polícia pátra. Prípadom sa zaoberá polícia v Ružomberku.

Jana Balogová – zástupkyňa hovorcu
Skupina pre styk s verejnosťou

článok bol zobrazený 2052 krát zdroj: zilina.sk