tlač, návrat 22.05.2006 | Radoslav Cech

Dopravno-preventívna akcia „Jablko – citrón“ alebo sme pre naše deti potrebným vzorom?

Počas uplynulého týždňa na cestách v Žilinskom kraji okrem policajtov dohliadali na dodržiavanie dopravných predpisov aj školáci. Stalo sa tak vďaka podpore poisťovne Generali, ktorá už po šiesty rok v spolupráci s Policajným zborom realizuje projekt Jablko- Citrón.
Deti, tých vodičov ktorí jazdili rýchlejšie ako mali „odmeňovali“ nie pokutami ale kyslými citrónmi. Naopak vodičov, ktorí boli disciplinovaní, dodržiavali dopravné predpisy pochválili a za vzornú jazdu im poďakovali jabĺčkom.
Pre deti to bol zážitok, veď asistovať dopravnému policajtovi nemôžu každý deň. Pozorne sledovali – teraz z druhej strany, ako jazdia ich otcovia a mamy. Mali možnosť porovnať správanie kontrolovaných účastníkov cestnej premávky so správaním sa svojich rodičov a seba na cestách.
Pre naše deti sme vzorom. V dobrom aj v zlom. Nuž uvedomme si to vždy, keď sadáme za volant, že dopravná výchova začína v rodine a návyky bezpečného správania budujeme v našich deťoch od malička.
Neriskujeme zbytočne za volantom?
Neporušujeme dopravné predpisy a netešíme sa tomu nahlas pred našimi ratolesťami?
Sme tolerantní a disciplinovaní?
Odpoveďou sú tak trochu i poznatky z akcie.
Do akcie, ktorá sa v 11 okresoch Žilinského kraja bolo zapojených 35 policajtov, 29 pracovníkov poisťovne Generali, 126 detí a 13 učiteľov. Takto kombinované dopravné hliadky celom skontrolovali 327 vodičov. Zachytili 137 porušení dopravných predpisov, z ktorých 133 vodičov dostalo od detí namiesto pokuty citróny, medzi nimi bolo 29 žien – vodičiek.
Za vzorné dodržiavanie dopravných predpisov deti odmenili 194 vodičov, z tohto 45 žien.
4 závažné porušenia dopravných predpisov museli policajti vyriešiť blokovou pokutou, išlo o vysoké prekročenie rýchlosti, alebo iný závažný priestupok.

Skončila sa jedna pekná akcia, ktorej cieľom je pozitívne vplývať nielen na motoristov, ale aj na deti, aby z nich boli disciplinovaní účastníci cestnej premávky. A snáď až raz vyrastú, budú z nich zodpovední a ohľaduplní vodiči. Len výchova a prevencia môže zabrániť tragédiám, lebo, ako ukazuje stále narastajúca štatistika dopravnej nehodovosti, represia sa v mnohých prípadoch míňa účinkom.

Na záver môžem len vyjadriť želanie, aby všetci, ktorí si sadajú za volant, jazdili bezpečne a aby sa vrátili domov k svojim blízkym bez ujmy na zdraví a živote.

článok bol zobrazený 2136 krát zdroj: zilina.sk

Súvisiace články