tlač, návrat 18.04.2006 | Radoslav Cech

V rámci zbraňovej amnestie odovzdali v kraji 446 zbraní

V rámci zbraňovej amnestie, ktorá po dvanástich mesiacoch skončila 14. apríla, odovzdali občania v Žilinskom kraji 446 zbraní. Najviac nelegálne držaných zbraní odovzdali občania v okrese Žilina - 119, naopak, najmenej v okrese Čadca - 28. Policajti sa nevyhli ani prekvapeniam. Podľa informácií žilinského policajného hovorcu Igora Mahúta, najviac zbraní odovzdala jedna osoba v Martine - až 33 kusov, išlo prevažne o ruské zbrane z druhej svetovej vojny. Jeden z občanov zase vlani v decembri doniesol na políciu v Čadci 24 nábojov do guľometu, ktoré našiel pri rekonštrukcii strechy rodinného domu.
Odovzdané zbrane prešli expertíznym skúmaním, či s nimi nebol spáchaný trestný čin. Ak bol výsledok znaleckého skúmania negatívny, záujemca mohol požiadať o zaevidovanie zbrane. Policajti zatiaľ zaevidovali 63 takýchto zbraní. Doteraz sa ani pri jednej preskúmanej zbrani nepreukázalo, že by s ňou bol spáchaný trestný čin.

Cieľom novely zákona o zbraniach a strelive bolo znížiť počet nelegálne držaných zbraní a uľahčiť ich identifikáciu. Tí, ktorí do 14. apríla zbrane dobrovoľne odovzdali, vyhli trestu za nedovolené ozbrojovanie.

(SITA, ad;mt), © 2006, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

článok bol zobrazený 2145 krát zdroj: SITA