tlač, návrat 05.02.2019 | Turistická informačná kancelária mesta Žilina

Tajomstvá žilinskej mestskej radnice

Prvý februárový piatok 1.2.2019 sme sa zišli pred mestskou radnicou v Žiline a vydali sa spoločne spoznávať jej priestory, históriu i tajomstvá. Mestská radnica už od dávnych čias plní významnú funkciu v meste, sídlili tu richtári, ako dediční, tak volení, mestská rada, zastupiteľstvo, mestský súd, notár a slúžila tiež ako stredisko správnych orgánov, administratívy a hospodárstva. Dnes takisto zastáva dôležitú politickú, ale i kultúrnu funkciu v meste a konajú sa v nej viaceré významné udalosti.

Pri spoznávaní radnice sme začali na poschodí, kde sme ako prvú navštívili zasadaciu miestnosť, kde zasadá mestské zastupiteľstvo. Mali sme možnosť vidieť množstvo umeleckých prác, ktoré zdobili túto, ale i iné miestnosti. Ďalej sme dostali možnosť nahliadnuť do mestskej kroniky a zblízka sa pozrieť na reprezentačné predmety mesta ako napríklad žezlo či obrovský kľúč od mesta, ktorý inak vidíme napríklad pri otváraní Staromestských slávností. Postupne sme zišli do sobášnej sály, ktorá nás nadchla svojou výzdobou a neposlednom rade sme mali aj na vlastné oči možnosť vidieť, koľko richtárov, starostov a primátorov malo mesto Žilina počas svojej existencie. Napokon sme sa spoločne odhodlali aj na vstup do podzemných priestorov pod radnicou. V týchto gotických tajomných priestoroch sa naša potulka žilinskej mestskej končí. Mestská radnica dýcha históriou, ale i kultúrou a jej zaujímavé priestory určite stojí za to navštíviť. 


Ďakujeme za foto - Jaromír Fašianok, Jozef Chromiak, Vicente Arce

Turistická informačná kancelária mesta Žilina

Fotogaléria

Tajomstvá žilinskej mestskej radnice Tajomstvá žilinskej mestskej radnice Tajomstvá žilinskej mestskej radnice Tajomstvá žilinskej mestskej radnice

článok bol zobrazený 464 krát zdroj: www.tikzilina.eu