tlač, návrat 13.03.2020 | Radko Moravčík - hovorca KR PZ v Žiline

Výnimka pre nákladiaky dve nedele po sebe

S cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky, Prezídium Policajného zboru povoľuje všeobecnú výnimku z § 39 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov na 15. marca 2020 a 22. marca 2020.

Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenskej republiky. Povolením výnimky nie je dotknuté oprávnenie policajta zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy podľa § 69 ods. 1 písm. a) zákona, ak si to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. 

Zároveň boli prijaté i ďalšie opratrenia v súvislosti s mimoriadnou situáciou týkajúce sa hraničných prechodov. 

Uvedené malé hraničné prechody ZATVORENÉ: 

Uvedené veľké hraničné prechody sú OTVORENÉ:

Na veľkých hraničných prechodoch budú hasiči merať teplotu, policajti budú rozdávať letáky a upozorňovať ľudí na povinnú karanténu. Kto nemá pobyt na Slovensku, cez hranice sa na územie SR nedostane. Tieto opatrenia sa týkajú všetkých hraničných prechodov okrem Poľska. Polícia však aj tam monitoruje pohyb aj správanie sa občanov. Upozorňujeme, že aj tam je potrebné riadiť sa pokynmi policajtov a dodržiavať hygienické zásady. 14-dňová karanténa platí pre každého, kto bol v uplynulých dňoch v zahraničí a kto sa z neho bude teraz vracať. Polícia bude dodržiavanie povinnej karantény kontrolovať a v prípade jej porušenia bude hroziť sankcia do 1 659 eur, v najvážnejšej forme až 10-ročné väzenie. Vodičom nákladných vozidiel je udelená výnimka v dňoch 15. a 22. marca 2020 s cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky.

Taktiež evidujeme preťažené siete mobilných operátorov. Žiadame občanov, aby využívali aj iné možnosti komunikácie, aby v prípade potreby bolo možné dovolať sa na tiesňové linky. V prípade otázok v súvislosti s koronavírusom je potrebné adresovať na už medializované stránky a čísla úradu verejného zdravotníctva, nie na linku 158. Pripomíname, že zneužitie tiesňových liniek je trestné.

článok bol zobrazený 372 krát zdroj: KR PZ v Žiline