tlač, návrat 17.09.2019 | Mesto Žilina

Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami

Na svojej prvej oficiálnej návšteve partnerského mesta Plzeň sa primátor Peter Fiabáne a jeho zástupcovia Barbora Birnerová a Vladimír Randa zoznámili s mestom a načerpali veľa inšpirujúcich poznatkov. Počas dvojdňovej návštevy 11. a 12. septembra čakal na delegáciu bohatý program. Na plzenskej radnici privítali predstaviteľov mesta Žilina zástupca primátora pre oblasť dopravy a životného prostredia Michal Vozobule a radca pre ekonomickú a bytovú oblasť a nakladanie s majetkom David Šlouf. Témou stretnutia boli možnosti ďalšej partnerskej spolupráce, ktorá sa núka v oblasti kultúry, športu či vzdelávania a tiež výmeny praktických skúseností.


Okrem spolupráce sa primátor a jeho zástupcovia zaujímali o projekt Smart City Plzeň. Oboznámili sa s prácou technicky nadaných mladých ľudí, vybavením škôl interaktívnymi pomôckami a tiež so zjednodušením komunikácie úradu s občanmi. „Smart City Plzeň je výnimočný projekt. Ide o inteligentné a moderné riešenia, pomocou ktorých sa mesto Plzeň snaží spríjemniť a zlepšiť kvalitu života občanov i návštevníkov mesta. Plzeň je v tejto oblasti veľkou inšpiráciou pre Žilinu. Dúfam, že aj nám sa raz podarí urobiť zo Žiliny takéto inteligentné mesto,“ nešetril slovami chvály primátor Peter Fiabáne.


Program pokračoval prehliadkou centra dronov DRONET, Centra robotiky, kreatívnej zóny DEPO 2015 a Plzenských mestských dopravných podnikov. Na rokovaní so zástupcami odboru sociálnych služieb magistrátu sa delegácia zo Žiliny zoznámila s koncepciou sociálneho a dostupného bývania.


Plzeň je štvrtým najväčším mestom Českej republiky. V západných Čechách má dominantné postavenie ako priemyselné, obchodné a kultúrne centrum. Mesto je známe svojím unikátnym historickým jadrom a v roku 2015 sa pýšilo titulom Európske hlavné mesto kultúry. Dohodu o spolupráci podpísali obe mestá v roku 2008.

Fotogaléria

Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami Primátor sa na návšteve Plzne inšpiroval smart riešeniami

článok bol zobrazený 1257 krát zdroj: www.zilina.sk