tlač, návrat 13.11.2014 | PhDr. Pavol Čorba - hovorca mesta Žilina

Odhalenie pamätnej dosky akademickému maliarovi Ferovi Kráľovi

Slávnostné odhalenie pamätnej dosky akademickému maliarovi Ferovi Kráľovi – čestnému občanovi mesta Žilina, zorganizoval Zbor Žilincov na Legionárskej ulici v stredu 12. novembra o 14.00 hod.
 
Pamätná doska je umiestnená na dome na Legionárskej ulici, kde akademický maliar Fero Kráľ žil a tvoril. Tento významný umelec, rodák z Liptova, pôsobil a tvoril od roku 1945 v Žiline. Vytvoril tu mnoho významných diel – maľby, obrazy, grafiku. Väčšinu ľudí zaujmú hneď po príchode do Žiliny vitráže na železničnej stanici, ktoré vytvoril spolu s Róbertom Dúbravcom. Je taktiež autorom okenných vitráží s motívmi Slovenska a Žiliny na Radnici mesta Žilina. Fero Kráľ veľa času venoval aj svojim nasledovníkom, ako lektor viedol mnoho rokov klub neprofesionálnych výtvarníkov v Žiline a mladých výtvarníkov trpezlivo zasväcoval do tajov výtvarného umenia.
 
Mesto Žilina si uctilo život a dielo Fera Kráľa v roku 1999, kedy mu Mestské zastupiteľstvo v Žiline pri príležitosti 80-tych narodenín udelilo Čestné občianstvo mesta Žilina. Odhalenie pamätnej dosky inicioval Zbor Žilincov a náklady financovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra.

Fotogaléria

Odhalenie pamätnej dosky akademickému maliarovi Ferovi Kráľovi Odhalenie pamätnej dosky akademickému maliarovi Ferovi Kráľovi Odhalenie pamätnej dosky akademickému maliarovi Ferovi Kráľovi

článok bol zobrazený 3060 krát zdroj: www.zilina.sk