textová verzia pre zrakovo postihnutých textová verzia | štvrtok 20. február 2020 | meniny: Lívia
vyhľadať spojenie MHD
pohotovosť lekární

Rozpis pohotovostných lekárenských služieb od 17.00 hod. do 22.00 hod.

20. 02. 2020
Lekáreň PRI NEMOCNICI, Vojtecha Spanyola 39, 01001 Žilina / 20:00 - 22:00
21. 02. 2020
Lekáreň U Štefánika, M. R. Štefánika 822/11, 01001 Žilina / 20:00 - 22:00

celý rozpis
kam dnes

FOTOMOSTY ŽILINY foyer úradu Žilinského samosprávneho kraja, Žilina (08:00-16:00)

Etnografická expozícia JÁNOŠÍK A TERCHOVÁ v budove Obecného úradu Terchová Terchová, Obecný úrad

Na ľudovú nôtu kaštieľ Radoľa

Výstava Pohyb pamäti Nová synagóga v Žiline

ďaľšie podujatia
mailinglist
Prajete si dostávať aktuálne informácie a správy? Prihláste sa do nášho mailinglistu.Elektronizácia služieb Mesta Žilina

  


Revitalizácia a rozšírenie Sadu na Studničkách

TLAČOVÁ SPRÁVA
 
Primátor Igor Choma rozširuje zelené plochy priamo v centre mesta
 
Žilina 4. 11. 2014 – Okoloidúci určite zaznamenali stavebný ruch v Sade na Studničkách, ktorý sa nachádza v centre Žiliny pod budovou mestského úradu. V priebehu posledných mesiacov sa jeho vzhľad a plocha významne zmenili. Plocha parku sa rozšírila viac ako dvojnásobne, zrušila sa cestná komunikácia a v parku pribudli nové prvky. Časť projektu, ktorá sa týka vegetačných úprav, finančne podporila spoločnosť Kia Motors Slovakia s.r.o. prostredníctvom Nadácie Pontis.
 
Sad na Studničkách bol rozšírený o pozemok bývalého vodného zdroja Studničky. Mesto Žilina sa dohodlo s vlastníkom pozemku – so spoločnosťou Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a.s. na pripojení pozemku k existujúcemu parku a jeho premene na verejnú mestskú zeleň. Plocha parku sa tým zväčšila zo 4 200 m2 na približne 10 100 m2 (1 hektár).
 
V rozšírenom Sade na Studničkách je vytvorená nová sieť chodníkov a centrálna spevnená plocha s vodným prvkom. Vybudovalo sa aj nové detské ihrisko a boli osadené prvky drobnej architektúry (lavičky, odpadkové koše, stojany na bicykle, šachové stolíky a informačné panely o význame vody a histórii objektu vodného zdroja). Celkovo bolo vysadených 74 ks stromov, 865 ks kríkov a 1 271 ks trvaliek. V rámci úprav boli vytvorené aj pobytové trávniky a kvetinové záhony. Popri hlavnom chodníku, v miestach zrušenej cesty boli doplnené lipy. Na svahu pribudol aj celkom nový vegetačný prvok – kvetinová lúka, ktorá vnesie do parku atmosféru krajiny.
 
Oficiálneho otvorenia rozšíreného Sadu na Studničkách sa okrem primátora mesta Žilina Igora Chomu a predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára zúčastnil aj viceprezident pre administratívu spoločnosti Kia Motors Slovakia s.r.o. Kyo – Man Song a predsedníčka predstavenstva spoločnosti Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a.s. Tatiana Štrbová. Podujatie tancom a spevom spestril Detský folklórny súbor Cipovička a Detský folklórny súbor Lieska.
 
„Jednou z mojich priorít je nielen udržiavanie existujúcej verejnej mestskej zelene, ale podľa možností aj jej rozširovanie. O výsledku tohto projektu sa môžu presvedčiť všetci Žilinčania a návštevníci, ktorí zavítajú do Sadu na Studničkách. Priamo v centre nášho mesta bude viac miesta na oddych a relax v príjemnom a zdravom prostredí zelene,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.
 
Navrhnuté riešenie ponecháva parku prednostne oddychovo-rekreačnú funkciu spojenú s informačno-edukačnou funkciou. Zámerom bolo vytvoriť kvalitný verejný priestor, kde budú občania Žiliny tráviť voľné chvíle a relaxovať v príjemnom prostredí zelene. Zároveň koncepcia parku výsadbami podporuje biodiverzitu, súčasné trendy a prírodný charakter miesta. Na jar park ožije výsadbami žltých narcisov, počas leta a jesene poteší atraktivitou premenlivých kvetinových záhonov a na jeseň sa rozžiari sfarbením lístia vysadených stromov.
 
PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta

Fotogalériu nájdete na stránke: http://www.zilina.sk/?page=ukazspravu&id=13413.

Fotogaléria: