textová verzia pre zrakovo postihnutých textová verzia | streda 8. apríl 2020 | meniny: Albert
vyhľadať spojenie MHD
pohotovosť lekární

Rozpis pohotovostných lekárenských služieb od 17.00 hod. do 22.00 hod.

08. 04. 2020
Lekáreň CLAUDIUS GALENUS, Vojtecha Spanyola 8633/43P, 01001 Žilina / 20:00 - 22:00
09. 04. 2020
Lekáreň MELISA, Jána Milca 741/27, 01001 Žilina / 20:00 - 22:00

celý rozpis
kam dnes

Beatnici Facebook Krajská knižnica v Žiline

Požičaj si e-knihy Krajská knižnica, Žilina

ŽILINA TLIESKA HRDINOM Žilina

ŽILINA ZAPÁJA OBČANOV DO ŠITIA RÚŠOK Žilina

ďaľšie podujatia
mailinglist
Prajete si dostávať aktuálne informácie a správy? Prihláste sa do nášho mailinglistu.

Plzeň

Partnerské mesto v Českej republike
Počet obyvateľov: 167 000
Vzdialenosť zo Žiliny: 500 km
Primátor mesta: Martin Baxa
Stránka mesta: www.plzen.eu

Dohoda o spolupráci

 
Partnerská spolupráca
 
S Plzňou podpísalo mesto Žilina zmluvu o spolupráci v roku 2008. Odvtedy sa udržujú intenzívne kontakty a zástupcovia našich miest sa navzájom navštevujú pri rôznych príležitostiach. V októbbri 2018 vystúpili na oslavách 100. výročia vzniku ČSR v Plzni folklórny súbor Rozsutec, súbor ZŠ Budatín a kapela Dave Brannigan zo Žiliny. V minulosti sa každoročne predstavitelia Plzne zúčastňovali Dní Európskej kultúry v Žiline a Žilinčania na Česko-slovenských dňoch v Plzni.
 
Aktuality
O meste
 
Plzeň sa v roku 2015 pýšilo titulom Európske hlavné mesto kultúry. Plzeň je štvrtým najväčším mestom Českej republiky a žije tu približne 167 000 obyvateľov. V západných Čechách má dominantné postavenie ako priemyselné, obchodné a kultúrne centrum. Plzeň je známa svojím unikátnym historickým jadrom, hlavnému námestiu mesta dominuje Katedrála sv. Bartolomeja s najvyššou kostolnou vežou v Česku (102 m). Určite každý pozná toto mesto hlavne vďaka nápoju, ktorý sa tu vyrába. Pivovar Plzeňský Prazdroj, rodisko svetoznámeho ležiaka Pilsner Urquell, je najväčším pivovarom v Českej republike. Pivo sa v Plzni varí takpovediac od jej založenia.
 
K zaujímavostiam mesta určite patrí aj zoznam jeho slávnych rodákov. Narodili sa tu také osobnosti ako český slávik Karel Gott, herec a komik Miroslav Horníček, hokejista Martin Straka či futbalový brankár Petr Čech. V troku 2015 bola Plzeň asi najviac spomínaná v súvislosti s titulom Európske hlavné mesto kultúry. Projekt mal doteraz na všetky mestá dlhodobý pozitívny vplyv, a to v oblasti ekonomického a sociálneho rozvoja, nárastu cestovného ruchu, obnovy kultúrnych zariadení a infraštruktúry. Mesto Plzeň sa oplatí navštíviť!
 
Katedrála sv. Bartolomeja
 
 
 Pohľad z Katedrály sv. Bartolomeja
 
Mlynská strouha
 
Návrat do hlavného článku: Partnerské mestá Žiliny.