textová verzia pre zrakovo postihnutých textová verzia | nedeľa 23. február 2020 | meniny: Roman, Romana
vyhľadať spojenie MHD
pohotovosť lekární

Rozpis pohotovostných lekárenských služieb od 17.00 hod. do 22.00 hod.

23. 02. 2020
Lekáreň Dr. Max, Romualda Zaymusa 8727/12, 01001 Žilina / 20:00 - 22:00
24. 02. 2020
Lekáreň KOLEČKO, Hálkova 3, 01001 Žilina / 20:00 - 22:00

celý rozpis
kam dnes

FOTOMOSTY ŽILINY foyer úradu Žilinského samosprávneho kraja, Žilina (08:00-16:00)

Výstava Vesmír očami detí 2020 Makovického dom v Žiline (08:00-16:00)

UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – RENESANČNÝ ČLOVEK Sobášny palác, Bytča

Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia v Žiline Považská galéria umenia, Žilina

ďaľšie podujatia
mailinglist
Prajete si dostávať aktuálne informácie a správy? Prihláste sa do nášho mailinglistu.Elektronizácia služieb Mesta Žilina

  


Bielsko-Biala

Partnerské mesto v Poľsku
Počet obyvateľov: 200 000
Vzdialenosť zo Žiliny: 90 km (cez Skalité, Źywiec)
Stránka mesta: www.bielsko.pl

Dohoda o spolupráci

 
Partnerská spolupráca
 
Partnerské mesto Žiliny od roku 1997. V rámci partnerskej spolupráce sa predstavitelia miest pravidelne navštevujú na rôznych podujatiach. Žilina a poľské mesto Bielsko-Biala sú členmi nadnárodného združenia miest a obcí Euroregión Beskydy, ktorého cieľom je hospodársky a kultúrny rozvoj prihraničných oblastí. 
 
Výsledkom spolupráce je aj projekt Partnerstvom k podpore cestovného ruchu turistických destinácii Žilina – Bielsko-Biala. Projekt je venovaný spolupráci partnerských organizácií sídliacich v poľsko-slovenskom pohraničí miest Žilina a v Bielsko-Biala. Zameriava sa na upevňovanie vzájomných spoločensko-kultúrnych vzťahov prostredníctvom rozvoja cestovného ruchu. Cieľom projektu je pozdvihnutie povedomia ľudí najmä v oblasti kultúry, histórie, ale aj zlepšenie všeobecného prehľadu a informovanosti ľudí a prezentácie miest. Projekt zaviedol nový systém označovania objektov s využitím informačných technológií s prepojením na internetovú stránku. Viac o projekte na
http://www.zilina.sk/partnerstvom-k-podpore-cestovneho-ruchu-turistickych-destinacii-zilina-a-bielsko-biala/.
 
Na základe iniciatívy mesta Žilina sa spolupráca s partnerským mestom Bielsko-Biala rozvíja aj medzi miestnymi knižnicami, galériami, obchodnými komorami, športovcami (cyklisti) a mládežou.
 
O meste
 
Bielsko-Biala je mesto v južnom Poľsku, nachádza sa v Sliezskom vojvodstve. Do roku 1999 bolo sídlom vojvodstva Bielsko-Biała. Vzdialenosť zo Žiliny je iba 90 km, čo dáva výborný predpoklad pre spoluprácu. V meste žije takmer 200 000 obyvateľov. Primátorom mesta je pán Jacek Krywult, ktorý bol do tejto funkcie zvolený už na štvrté volebné obdobie.
 
Bielsko bolo založené v druhej polovici 13. storočia na soľnej ceste z Krakova na Moravu. V roku 1572 sa mesto stalo centrom slobodného stavovského panstva Bielsko. Po prvom delení Poľska v roku 1772 sa Biala ocitla v Rakúsko-Uhorsku. Rieka Biala vtedy tvorila hranicu medzi Rakúskom a Ruskom. Po rozdelení Těšínska v roku 1920 pripadlo mesto Poľsku. Od 1. januára 1951 bolo Bielsko spojené s malopoľskou Białou, s ktorou dnes tvorí mesto Bielsko-Biala. V meste je veľká fabrika Fiat Auto Poland. Vyrábal sa tam okrem iného aj známy Fiat 126p (Maluch). Nachádzajú sa tu filmové ateliéry, v ktorých sa vyrábali kreslené filmy, napr. aj u nás populárny seriál Lolek a Bolek. Tieto dve postavy majú v meste aj svoju sochu.
 
Z turistických zaujímavostí treba uviesť zámok kniežat Sulkowskych, v ktorom bývajú často zaujímavé výstavy, budovu Poľského divadla, niekoľko kostolov, Starý rynek s okolitými uličkami i budovu radnice mesta. Vzhľadom na dejiny a veľký vplyv Rakúska mesto Biala nazývali aj „malá Viedeň“. Z nových atrakcií je nutné spomenúť nákupnokultúrne centrum Sfera. Hoci sa nachádza v strede mesta, architekti Sferu veľmi citlivo zakomponovali do objektov bývalého priemyselného podniku. Veľkou atrakciou je aj moderná lanovka na vrch Szyndelnia. Spolupráca medzi oboma mestami sa začala v roku 1997. Za uplynulé roky so svojimi partnermi v Poľsku spolupracovali: Krajská kni- žnica v Žiline, Považská galéria umenia, obchodné a priemyselné komory, základné školy či športovci (cyklisti, mládežnícky futbal). Zástupcovia mesta Bielsko-Biala sa pravidelne a aktívne zúčastňujú Dňa európskej kultúry v Žiline. Inštitúcie v oboch mestách boli viackrát úspešné v čerpaní eurofondov na malé projekty. Spolupráca medzi mestami sa výrazne zlepšila založením Euroregiónu Beskydy v roku 2000 a následným vstupom moravskej časti (sídlo Frýdek-Místek) do tohto združenia. 
 

 
 
 
Návrat do hlavného článku: Partnerské mestá Žiliny.